Startfält 2014

SOC 2014 var en av de starkaste upplagorna någonsin med stora delar av världseliten på plats. På herrsidan var 33 av världens 50 bästa spelare anmälda och på damsidan var 35 av världens bästa spelare anmälda. Hela anmälningslistan ser du här. 

SOC 2014 höll världsklass med många världsstjärnor anmälda. Nedan kan du se samtliga anmälda och deras världsranking (oktober 2014).

Herrsingel Världsranking Damsingel Världsranking
XU Xin   CHN 1 LIU Shiwen   CHN 2
FAN Zhendong   CHN 2 ZHU Yuling   CHN 5
MA Long   CHN 3 WU Yang   CHN 6
OVTCHAROV Dimitrij   GER 5 HAN Ying ^   GER 8
WANG Hao   CHN 6 ISHIKAWA Kasumi   JPN 9
YAN An   CHN 10 YU Mengyu   SIN 11
FREITAS Marcos   POR 12 LI Fen ^   SWE 12
ZHOU Yu   CHN 13 LIU Jia   AUT 13
NIWA Koki   JPN 15 LEE Ho Ching   HKG 14
TANG Peng   HKG 16 FUKUHARA Ai   JPN 16
APOLONIA Tiago   POR 17 HIRANO Sayaka   JPN 17
STEGER Bastian   GER 18 YU Fu ^   POR 18
GACINA Andrej   CRO 19 LI Jiao   NED 20
GIONIS Panagiotis   GRE 21 YANG Haeun   KOR 21
CHO Eonrae   KOR 23 HU Limei   CHN 23
ZHAN Jian ^   SIN 25 ISHIGAKI Yuka   JPN 24
GARDOS Robert   AUT 26 MORIZONO Misaki   JPN 25
MATSUDAIRA Kenta   JPN 27 POTA Georgina   HUN 26
MURAMATSU Yuto   JPN 29 JEON Jihee ^   KOR 27
MENGEL Steffen   GER 31 WU Jiaduo   GER 29
JUNG Youngsik   KOR 32 HU Melek   TUR 32
KISHIKAWA Seiya   JPN 33 NG Wing Nam   HKG 33
JIANG Tianyi   HKG 35 LIN Ye ^   SIN 35
SHIBAEV Alexander   RUS 37 WAKAMIYA Misako   JPN 36
TSUBOI Gustavo   BRA 39 CHENG I-Ching   TPE 37
GERELL Par   SWE 40 LI Xue ^   FRA 38
MORIZONO Masataka   JPN 42 LEE I-Chen   TPE 39
ACHANTA Sharath Kamal   IND 44 CHEN Szu-Yu   TPE 40
MONTEIRO Joao   POR 45 IVANCAN Irene   GER 41
PITCHFORD Liam   ENG 46 PESOTSKA Margaryta   UKR 42
WONG Chun Ting   HKG 48 VACENOVSKA Iveta   CZE 45
KARLSSON Kristian   SWE 50 LI Qian   POL 46
FEGERL Stefan   AUT 52 SOLJA Amelie ^   AUT 47
TOKIC Bojan   SLO 53 TIE Yana   HKG 47
FILUS Ruwen   GER 55 YANG Xiaoxin ^^   MON 50
CHIANG Hung-Chieh   TPE 57 ZHOU Yihan ^   SIN 51
MATTENET Adrien   FRA 58 WINTER Sabine   GER 52
SKACHKOV Kirill   RUS 61 PARTYKA Natalia   POL 54
LEBESSON Emmanuel   FRA 62 SILBEREISEN Kristin   GER 56
WANG Eugene ^   CAN 64 EKHOLM Matilda   SWE 59
CALDERANO Hugo   BRA 65 MIKHAILOVA Polina   RUS 60
LUNDQVIST Jens   SWE 66 EERLAND Britt   NED 63
KOU Lei   UKR 67 GRZYBOWSKA Katarzyna   POL 65
HABESOHN Daniel   AUT 67 BARTHEL Zhenqi   GER 68
GAUZY Simon   FRA 70 YOO Eunchong   KOR 69
WALTHER Ricardo   GER 72 POSTOACA Camelia   ROU 70
BOBOCICA Mihai   ITA 73 HUANG Yi-Hua   TPE 71
GORAK Daniel   POL 75 TIAN Yuan   CRO 79
LIVENTSOV Alexey   RUS 76 PASKAUSKIENE Ruta   LTU 81
LI Hu ^   SIN 80 BILENKO Tetyana   UKR 82
PATTANTYUS Adam   HUN 82 MADARASZ Dora   HUN 84
HUANG Sheng-Sheng   TPE 83 NOSKOVA Yana   RUS 86
DRINKHALL Paul   ENG 84 BALAZOVA Barbora   SVK 97
YOSHIMURA Maharu   JPN 85 GRUNDISCH Carole   FRA 99
VLASOV Grigory   RUS 86 LI Qiangbing   AUT 101
JANG Woojin   KOR 88 DVORAK Galia   ESP 102
WANG Yang ^   SVK 89 GAPONOVA Ganna   UKR 105
LI Ahmet ^   TUR 90 KOMWONG Nanthana   THA 106
STOYANOV Niagol   ITA 93 PERGEL Szandra   HUN 109
WU Zhikang ^^   SIN 93 PROKHOROVA Yulia   RUS 114
KOSIBA Daniel   HUN 99 MATELOVA Hana   CZE 116
OUAICHE Stephane   FRA 102 ODOROVA Eva   SVK 119
CHEN Feng ^   SIN 103 TROSHNEVA Elena   RUS 124
PERSSON Jon   SWE 103 LI Isabelle Siyun   SIN 128
KONECNY Tomas   CZE 107 LIN Chia-Hui   TPE 138
PAIKOV Mikhail   RUS 113 RAKOVAC Lea   CRO 145
GHOSH Soumyajit   IND 114 GASNIER Laura   FRA 147
PLATONOV Pavel   BLR 115 PENKAVOVA Katerina   CZE 149
KIM Donghyun   KOR 115 AMBRUS Krisztina   HUN 150
PISTEJ Lubomir   SVK 121 STEFANSKA Kinga   POL 151
LORENTZ Romain   FRA 124 SAWETTABUT Suthasini   THA 152
IONESCU Ovidiu   ROU 125 TODOROVIC Andrea   SRB 155
SAIVE Jean-Michel   BEL 126 XIAO Maria ^   ESP 157
DIDUKH Oleksandr   UKR 127 LEE Eunhye ^   KOR 161
GROTH Jonathan   DEN 128 PFEFER Laura   FRA 177
JANCARIK Lubomir   CZE 129 KUSINSKA Klaudia   POL
BURGIS Matiss   LAT 131 CIOBANU Irina   ROU 186
JAKAB Janos   HUN 132 MOLNAR Monika   SRB 194
LAKEEV Vasily   RUS 133 CHASSELIN Pauline   FRA 196
STERNBERG Kasper   DEN 134 LI Ching Wan   HKG 205
DYJAS Jakub   POL 136 MORET Rachel   SUI 207
KOLAREK Tomislav   CRO 138 YAMADA Jessica   BRA 212
LIAO Cheng-Ting   TPE 139 SIKORSKA Magdalena   POL 222
BAI He ^   SVK 140 BERGSTROM Linda   SWE 232
HO Kwan Kit   HKG 143 CAREY Charlotte   WAL 236
NUYTINCK Cedric   BEL 144 LEE Yearam   KOR 239
SIRUCEK Pavel   CZE 145 ZARIF Audrey   FRA 240
KATKOV Ivan   UKR 151 ASCHWANDEN Rahel   SUI 263
HUNG Tzu-Hsiang   TPE 153 SABITOVA Valentina   RUS 266
DESAI Harmeet   IND 155 VIVARELLI Debora   ITA 283
DURAN Marc   ESP 157 PICCOLIN Giorgia   ITA 285
BAGGALEY Andrew   ENG 159 MOSKOVITS Daniela   SWE 293
DUDA Benedikt   GER 160 HADZIAHMETOVIC Emina   BIH 298
ROBINOT Alexandre   FRA 162 HSU Hui-Tsun   TPE 302
GERALDO Joao   POR 166 COLANTONI Chiara   ITA 339
TREGLER Tomas   CZE 167 LOYEN Eline   BEL 352
YANG Heng-Wei   TPE 168 RAMIREZ Laura   ESP 378
KARLSSON Mattias   SWE 169 JONSSON Jennifer   SWE 384
ANTHONY Amalraj   IND 170 BUENO Paula   ESP 401
SEREDA Peter   SVK 174 DEGRAEF Margo   BEL 415
ARVIDSSON Simon   SWE 188 ESCARTIN Nora   ESP 421
DURANSPAHIC Admir   BIH BRACCO Bianca   ITA 425
OVERSJO Mattias   SWE 191 BOLENIUS Sannamari ^   SWE 442
AKERSTROM Fabian   SWE JOHANSSON Tilda   SWE 456
ROBLES Alvaro   ESP 194 VAN DUIN Rianne   NED 459
FERTIKOWSKI Pawel   POL 196 KALLBERG Christina   SWE 476
ANDERSSON Harald   SWE 198 AASEBO Marte   NOR 511
SODERLUND Hampus   SWE 199 AASEBO Anna   NOR 524
XIN Zhaoxu ^^   SIN 201 HOLMSTEN Ellen   SWE 535
DEVOS Robin   BEL 205 BERGAND Filippa   SWE 547
HUNG Ka Tak   HKG 206 CARLSEN Rebekka   NOR 704
KOJIC Frane   CRO 210 FENG Yalan   CHN
CHEW Zhe Yu Clarence   SIN 212 GU Yuting   CHN
LAKATOS Tamas   HUN 213 CHOI Moonyoung   KOR
CANTERO Jesus   ESP 215 VORONOVA Anastasia   RUS
AGUIRRE Marcelo   PAR 217 ISTRATE Roxana   ROU
CHEN Diogo   POR 220 STEFANOVA Nikoleta   ITA
MUTTI Leonardo   ITA 222
REITSPIES David   CZE 223
LAM Siu Hang   HKG 225
HABESOHN Dominik   AUT 225
GAVLAS Antonin   CZE 228
OLAH Benedek   FIN 240
ZATOWKA Patryk   POL 241
SHETTY Sanil   IND 242
RECH DALDOSSO Marco   ITA 243
RONNEBERG Espen   NOR 245
GOLOVANOV Stanislav   BUL 246
PRYSHCHEPA Yevhen   UKR 247
HINDERSSON Mikkel   DEN 256
TANVIRIYAVECHAKUL Padasak   THA 258
WALKER Samuel   ENG 260
WANG Timothy   USA 264
PUCAR Tomislav   CRO 267
KULPA Konrad   POL 272
LAMBIET Florent   BEL 276
KALLBERG Anton   SWE 282
GNANASEKARAN Sathiyan   IND 287
RASMUSSEN Morten   DEN 289
THERIAULT Pierre-Luc   CAN 296
HEIMBERGER Martin   AUT 297
ZELJKO Filip   CRO 302
OLIVARES Felipe   CHI 306
ECSEKI Nandor   HUN 311
SZUDI Adam   HUN 316
MENGE Gencay   TUR 318
LEE Chun-Lin   TPE 335
MIKUTIS Tomas   LTU 357
ALLEGRO Martin   BEL 359
MCBEATH David   ENG
GOMMERS Rajko   NED 361
RASMUSSEN Tobias   DEN 371
NIELSEN Claus   DEN 386
TAUBER Michael   ISR 389
LEVENKO Andreas   AUT 401
BACIOCCHI Alessandro   ITA 404
VILCHEZ Miguel   ESP 449
RONNEBERG Lars   NOR 450
FRANZEN Alexander   SWE 455
MARTINEZ Guillermo   ESP
ROBINSON Ashley   IRL 518
HOTZ Christian   SUI 520
LINDHOLM Eskil   NOR 540
PERAL Xavier   ESP 570
SKUCAS Matas   LTU 608
JORGENSEN Eskild   NOR 652
GLOD Eric   LUX 734
MYLLARINEN Markus   FIN 948
KUPERBERG Elad   ISR
KAMARA Ibrahim   SLE
KOBES Kristian   SVK
SUCH Bartosz   POL
HAZOU Jad ^^   PLE