Startlistor / Entry List

Startlistor  2018 ¦ Entry List 2018

Senaste uppdatering 16/10/2018 ¦ Latest Update 16/10/2018

WR = Världsranking¦ World Ranking

Världsrankingen är tagen från septembers lista ¦ World Ranking is taken from the september list

Herrsingel ¦ Men’s Singles 

WR
FAN Zhendong CHN 1
XU Xin CHN 2
LIN Gaoyuan CHN 3
OVTCHAROV Dimitrij GER 5
MA Long CHN 6
HARIMOTO Tomokazu JPN 8
WONG Chun Ting HKG 9
NIWA Koki JPN 11
MIZUTANI Jun JPN 12
GAUZY Simon FRA 13
CHUANG Chih-Yuan TPE 14
FREITAS Marcos POR 15
FRANZISKA Patrick GER 16
JEONG Sangeun KOR 17
GROTH Jonathan DEN 18
FILUS Ruwen GER 19
FALCK Mattias SWE 20
JANG Woojin KOR 21
ARUNA Quadri NGR 22
MATSUDAIRA Kenta JPN 23
LIM Jonghoon KOR 24
KARLSSON Kristian SWE 25
JEOUNG Youngsik KOR 26
YOSHIMURA Maharu JPN 27
OSHIMA Yuya JPN 28
PITCHFORD Liam ENG 31
CHEN Chien-An TPE 32
STEGER Bastian GER 34
ACHANTA Sharath Kamal IND 35
APOLONIA Tiago POR 36
GERASSIMENKO Kirill KAZ 37
MORIZONO Masataka JPN 38
GNANASEKARAN Sathiyan IND 40
WALTHER Ricardo GER 42
LIN Yun-Ju TPE 43
LEBESSON Emmanuel FRA 44
TSUBOI Gustavo BRA 45
GACINA Andrej CRO 46
UEDA Jin JPN 47
ZHOU Yu CHN 48
ROBLES Alvaro ESP 49
DUDA Benedikt GER 50
FEGERL Stefan AUT 51
GARDOS Robert AUT 52
LIAO Cheng-Ting TPE 53
HO Kwan Kit HKG 54
CHO Seungmin KOR 55
TOKIC Bojan SLO 56
SKACHKOV Kirill RUS 57
JORGIC Darko SLO 58
IONESCU Ovidiu ROU 59
YOSHIDA Masaki JPN 60
DYJAS Jakub POL 62
PERSSON Jon SWE 63
NUYTINCK Cedric BEL 64
LIANG Jingkun CHN 64
NG Pak Nam HKG 66
WANG Yang SVK 69
JHA Kanak USA 70
YOSHIMURA Kazuhiro JPN 71
SIRUCEK Pavel CZE 76
PUCAR Tomislav CRO 77
DRINKHALL Paul ENG 80
AKKUZU Can FRA 81
LAM Siu Hang HKG 82
JOUTI Eric BRA 83
ALAMIAN Nima IRI 84
LIU Dingshuo CHN 85
LAMBIET Florent BEL 86
BOBOCICA Mihai ITA 88
SZOCS Hunor ROU 89
SHIBAEV Alexander RUS 90
OLAH Benedek FIN 92
ALAMIYAN Noshad IRI 94
WANG Chuqin CHN 95
STOYANOV Niagol ITA 96
AGUIRRE Marcelo PAR 97
MONTEIRO Thiago BRA 98
WALKER Samuel ENG 99
ROBINOT Alexandre FRA 100
MADRID Marcos MEX 101
KALLBERG Anton SWE 103
MAJOROS Bence HUN 104
GERALDO Joao POR 106
DESAI Harmeet IND 108
UDA Yukiya JPN 109
LIND Anders DEN 110
OLIVARES Felipe CHI 111
LEVENKO Andreas AUT 114
DEVOS Robin BEL 116
GERELL Par SWE 117
HIRANO Yuki JPN 118
MINO Alberto ECU 119
ISHIY Vitor BRA 121
WISUTMAYTHANGKOON Supanut THA 122
ZHAI Yujia ^^ DEN 124
GOMEZ Gustavo CHI 125
KIM Minhyeok KOR 128
VLASOV Grigory RUS 129
ZHOU Kai CHN 132
LAKATOS Tamas HUN 133
ALLEGRO Martin BEL 134
RUMGAY Gavin SCO 136
AN Jaehyun KOR 138
TROMER Laurens NED 144
PRYSHCHEPA Yevhen UKR 147
ZHENG Peifeng CHN 148
ANTHONY Amalraj IND 149
YU Ziyang CHN 151
SUN Chia-Hung TPE 152
ISMAILOV Sadi RUS 153
TANVIRIYAVECHAKUL Padasak THA 154
KOJIC Frane CRO 158
KIZUKURI Yuto JPN 163
PENG Wang-Wei TPE 165
HACHARD Antoine FRA 166
LAMADRID Juan CHI 167
XUE Fei CHN 171
SIDORENKO Vladimir RUS 173
OOSTWOUDER Ewout NED 173
LI Hon Ming HKG 176
BADOWSKI Marek POL 181
SEYFRIED Joe FRA 182
HUNG Tzu-Hsiang TPE 183
LUNDQVIST Jens SWE 190
FRANCO Carlos ESP 193
AN Ji Song PRK 197
FLORE Tristan FRA 198
CHIANG Hung-Chieh TPE 201
ARVIDSSON Simon SWE 204
ANGLES Enzo FRA 208
HWANG Minha KOR 212
RASMUSSEN Tobias DEN 217
RANEFUR Elias SWE 221
YANG Heng-Wei TPE 224
ZHMUDENKO Yaroslav UKR 228
THAKKAR Manav Vikash IND 230
PARK Ganghyeon KOR 231
BRODD Viktor SWE 239
SODERLUND Hampus SWE 243
ZHOU Qihao CHN 245
LOTFIJANABADI Miad IRI 250
MOREGARD Truls SWE 250
JARVIS Tom ENG 253
HAM Yu Song PRK 254
BERGLUND Simon SWE 260
SU Zhi ^ HKG 283
CHEN Diogo POR 287
BOULOUSSA Mehdi FRA 291
LIN Xuqi ^^ AUS 294
ANDERSSON Harald SWE 297
WU Jiaji ^ DOM 318
ERIKSSON Anders SWE 326
CABALLERO Carlos ESP 337
VILCHEZ Miguel ESP 338
NAUMI Alex FIN 367
NORDBERG Hampus SWE 377
IVONIN Denis RUS 382
GADIEV Vildan RUS 395
MAZE Michael DEN 397
PETER Ingemar SVK 398
BAGGALEY Andrew ENG 406
BHANJA Ronit IND 420
LAI Chi-Chien TPE 421
KANAMITSU Koyo JPN 423
KWAN Man Ho HKG 428
MASIP Joan ESP 434
SODERLUND Simon SWE 444
KNIGHT Tyrese BAR 459
HAUG Borgar NOR 564
SANDSTROM Per SWE 603
CATHCART Owen IRL 607
MENGEL Steffen GER 617
LI Hsin-Yang TPE 645
LEE Chia-Sheng TPE 702
KOTOWSKI Tomasz POL 711
RUIZ Romain FRA 933
CHANDRA Jeet IND 977
PANDE Siddhesh IND 977
HU Chung-Wen TPE 1049
FRIIS Martin SWE 1049
PECH Seth USA
AIDA Satoshi JPN
GROVER Sudhanshu IND
GHOSH Anirban IND


Damsingel ¦ Women’s Singles

WR
ZHU Yuling CHN 1
LIU Shiwen CHN 2
CHEN Meng CHN 3
ISHIKAWA Kasumi JPN 4
WANG Manyu CHN 5
DING Ning CHN 6
ITO Mima JPN 7
CHENG I-Ching TPE 8
HIRANO Miu JPN 9
CHEN Xingtong CHN 10
FENG Tianwei SGP 11
SUH Hyowon KOR 12
DOO Hoi Kem HKG 13
SATO Hitomi JPN 14
GU Yuting CHN 15
SHIBATA Saki JPN 16
POLCANOVA Sofia AUT 17
LEE Ho Ching HKG 19
JEON Jihee KOR 21
SUN Yingsha CHN 23
KATO Miyu JPN 24
HAYATA Hina JPN 25
EKHOLM Matilda SWE 29
YANG Haeun KOR 30
HASHIMOTO Honoka JPN 31
YU Fu ^ POR 32
DIAZ Adriana PUR 33
NAGASAKI Miyu JPN 34
SOO Wai Yam Minnie HKG 35
SAWETTABUT Suthasini THA 37
WANG Yidi CHN 38
HAN Ying ^ GER 39
NI Xia Lian LUX 40
HAMAMOTO Yui JPN 42
EERLAND Britt NED 44
WINTER Sabine GER 46
CHEN Ke CHN 47
YU Mengyu SGP 48
SOLJA Petrissa GER 49
ZENG Jian ^^ SGP 51
CHENG Hsien-Tzu TPE 52
ZHANG Rui CHN 53
ODO Satsuki JPN 55
BATRA Manika IND 56
NG Wing Nam HKG 58
CHOI Hyojoo ^ KOR 59
MATELOVA Hana CZE 60
XIAO Maria ESP 62
KIM Song I PRK 63
WU Yang CHN 64
GAPONOVA Ganna UKR 65
LIN Ye SGP 66
SHIOMI Maki JPN 68
WU Yue USA 69
TAKAHASHI Bruna BRA 70
BALAZOVA Barbora SVK 71
DE NUTTE Sarah LUX 75
LEE Zion KOR 77
MORET Rachel SUI 82
DVORAK Galia ESP 83
HE Zhuojia CHN 87
GALIC Alex SLO 88
BILENKO Tetyana UKR 93
ZHANG Lily USA 94
YANG Xiaoxin ^ MON 95
GUI Lin BRA 98
CAREY Charlotte WAL 101
BERGSTROM Linda SWE 102
GASNIER Laura FRA 105
LOEUILLETTE Stephanie FRA 107
CHASSELIN Pauline FRA 108
TAILAKOVA Mariia RUS 109
ZHANG Xuan ESP 117
PESOTSKA Margaryta UKR 119
ADAMKOVA Karin CZE 120
KUKULKOVA Tatiana SVK 121
PATKAR Madhurika IND 122
LIU Gaoyang CHN 125
CHA Hyo Sim PRK 126
YOON Hyobin KOR 129
ZARIF Audrey FRA 131
LIN Chia-Hsuan TPE 134
KIM Hayeong ^ KOR 135
LI Fen ^ SWE 137
DIAZ Melanie PUR 138
SHAO Jieni ^ POR 144
MARCHETTI Nathalie BEL 146
ARGUELLES Camila ARG 150
JONSSON Jennifer SWE 163
LI Ching Wan HKG 168
LUNG Lisa BEL 170
MUKHERJEE Ayhika IND 174
SUN Jiayi ^ CRO 181
MIGOT Marie FRA 183
LIU Hsing-Yin TPE 190
JI Eunchae KOR 199
GUISNEL Oceane FRA 210
YOVKOVA Maria BUL 213
KIM Youjin KOR 215
PFEFER Laura FRA 237
ZHU Chengzhu ^ HKG 242
ZHANG Qiang CHN 243
SIM Hyunju KOR 255
KALLBERG Christina SWE 265
SHCHERBATYKH Valeria RUS 265
AKULA Sreeja IND 282
LIN Chia-Hui TPE 284
SHIN Yubin KOR 287
LIN Po-Hsuan TPE 313
BERGAND Filippa SWE 319
MOSKOVITS Daniela SWE 344
YAMADA Jessica BRA 354
CHRISTENSEN Stefanie DEN 357
KANG Dayeon KOR 363
MALANINA Maria RUS 366
SIKORSKA Magdalena POL 380
DESHPANDE Divya IND 397
KUO Chia-Yun TPE 434
KAMATH Archana Girish IND 446
KOLISH Anastasia RUS 447
LUPULESKU Anelia SRB 455
FRONT Erika SWE 517
MUKHERJEE Sutirtha IND 569
ROOSE Alma SWE 584
TANSKA Caroline SWE 617
SELVAKUMAR Selena IND 639
KUCEROVA Aneta CZE 664
DUTTA Moumita IND 680
AMRUTE Shruti Vijay IND
PARK Seri KOR
EDVINSSON Jennie SWE
KJELLSON Hanna SWE
HOLGERSSON Hannah SWE


U21 Herrsingel ¦ U21 Men’s Singles 

WL = Väntlista ¦ WL = Waiting list

U21 WR
CHO Seungmin KOR 6
MAJOROS Bence HUN 7
LEVENKO Andreas AUT 8
LIND Anders DEN 12
BADOWSKI Marek POL 15
MOREGARD Truls SWE 20
KANAMITSU Koyo JPN 26
UDA Yukiya JPN 29
YANG Heng-Wei TPE 33
JHA Kanak USA 34
KOTOWSKI Tomasz POL 35
JARVIS Tom ENG 36
LAI Chi-Chien TPE 42
XU Haidong CHN 44
IVONIN Denis RUS 45
NIU Guankai CHN 46
THAKKAR Manav Vikash IND 49
KWAN Man Ho HKG 50
SODERLUND Simon SWE 53
BHANJA Ronit IND 56
SIDORENKO Vladimir RUS 58
HAM Yu Song PRK 62
AN Jaehyun KOR 67
CABALLERO Carlos ESP 72
CHANDRA Jeet IND 73
LIN Xuqi ^^ AUS 75
MASIP Joan ESP 82
PANDE Siddhesh IND 88
SU Zhi ^ HKG 91
XU Yingbin CHN 134
HWANG Minha KOR 149 WL
ENGEMANN Gerrit GER 166 WL
HU Chung-Wen TPE 194 WL
FRIIS Martin SWE 227
EVANS Callum WAL 237 WL
RUIZ Romain FRA 245 WL
SANDSTROM Per SWE 251
CATHCART Owen IRL 327 WL
HAUG Borgar NOR 327 WL
LI Hsin-Yang TPE 369 WL
KNIGHT Tyrese BAR 369 WL
NAUMI Alex FIN WL
XIANG Peng CHN WL
GHOSH Anirban IND WL

 

U21 Damsingel¦ U21 Women’s Singles 

WL = Väntlista ¦ WL = Waiting list

U21 WR
SOO Wai Yam Minnie HKG 4
NAGASAKI Miyu JPN 5
ODO Satsuki JPN 9
SHIN Yubin KOR 11
SHIOMI Maki JPN 12
LIN Chia-Hsuan TPE 13
SHCHERBATYKH Valeria RUS 15
LUNG Lisa BEL 16
ZARIF Audrey FRA 17
TAILAKOVA Mariia RUS 18
DIAZ Adriana PUR 20
GUISNEL Oceane FRA 22
CHASSELIN Pauline FRA 27
TAKAHASHI Bruna BRA 28
SUN Jiayi ^ CRO 30
MIGOT Marie FRA 31
CHOI Hyojoo ^ KOR 33
ZHANG Xuan ESP 34
KUKULKOVA Tatiana SVK 36
MALANINA Maria RUS 39
ZHU Chengzhu ^ HKG 40
BERGAND Filippa SWE 41
KOLISH Anastasia RUS 46
MUKHERJEE Ayhika IND 65
SELVAKUMAR Selena IND 67
KIM Hayeong ^ KOR 68
KALLBERG Christina SWE 69
KANG Dayeon KOR 70
KIM Youjin KOR 71 WL
KAMATH Archana Girish IND 72
DUTTA Moumita IND 72
YOON Hyobin KOR 77 WL
AKULA Sreeja IND 84 WL
LIN Po-Hsuan TPE 110 WL
YOVKOVA Maria BUL 147 WL
SIM Hyunju KOR 175 WL
KUO Chia-Yun TPE 190 WL
FRONT Erika SWE 297
AMRUTE Shruti Vijay IND WL
PARK Seri KOR WL
EDVINSSON Jennie SWE